Lidt af ÅSF's Historie

 

Århus Sportsfisker Forening blev stiftet d. 4 november 1926, som den første forening i Århus. Foreningen var også en af medstifterne af Danmarks Sportsfisker Forbund tilbage i sin tid. Desværre mistede foreningen under bombardementet af Guldsmedegade i anden verdenskrig både sin daværende formand og sine pokaler og protokoller og dermed en del af sin historie for eftertiden.


Dermed ikke sagt at det er farligt at være formand for en forening, som ÅSF. Der har været flere store formænd gennem tiden, bl.a. den første formand Advokat Nørager, Advokat Holmark, Alfred Steffensen, Carl Thomasen, Carl Enemark, Jens Hogaard, Erling Vestrup og Bjarne Agger.

De seneste har alle haft længere perioder som formænd. Carl Enemark virkede således som formand i 10 år, Jens Hogaard gennem et kvart århundrede fra 1963, hvorefter Erling Vestrup overtog indtil sin alt for tidlige død. Senere virkede Bjarne Agger som formand fra 1989 til 1997. Alle disse langtidsholdbare formænd er ligesom et udtryk for den loyalitet, som både forening og medlemmer har udvist gennem tiden.

Foreningen har således altid været medlem af Danmarks Sportsfisker Forbund og har gennem tiden også leveret arbejdskraft til forbundet, bl.a. har miljøkonsulent Børge Christensen også en fortid i foreningen og Erling Vestrup virkede i en årrække som næstformand for DSF indtil sin desværre al for tidlige død.

Fra starten af foreningens liv var det primære formål at skaffe medlemmerne adgang til fiskevande og at dyrke plejen af samme, de samme gode principper gælder den dag idag, se blot paragraf 2 i foreningens love. Forurening af fiskevandene kendte man desværre også allerede til fra foreningens start. Dengang var det mejerierne og kartofelmelsfabrikker, som var de store synder, dog var vandets tilstand, som helhed, ikke nær så slem. Sigtbarheden var dengang ca. 2 m mod idag ca. 30 cm. Vildfiskenes passage var også tidligere et stort problem, dengang var det især laskegårdene som voldte problemer, de blev dog nedlagt efterhånden. Idag kunne man godt have brugt en sådan i forbindelse med yngelplejen til fangst af moderfisk for strygning.

Hovedsagen er dog at man gennem tiden altid har stået stærkere som forening end som enkelt personer. Det er det samme princip, som ligger til grund for foreningens medlemsskab af Danmarks Sportsfisker Forbund, som jo har opnået det privilegium sammen med Danmarks Naturfrednings Forening, at blive direkte klageberettigt iforhold til miljøloven. Dette er et udtryk for dels den seriøse behandling Forbundet ligger til grund for sine indsigelser og udtalelser og for den brede repræsentation Forbundet tegner. For at bevare de muligheder det giver vores fritidsinteresse, vil Århus Sportsfisker Forening vedblive med at være en

ASF logo
fast støtte af
Danmarks Sportsfisker Forbund
DSF logo

Kunne du tænke dig at blive medlem af denne på engang traditionsrige og stadig virile forening, så kontakt bestyrelsen for mere information.
 

  

Kommentarer om denne side kan sendes til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..

Login